شنبه 01 ارديبهشت, 1397

شما اینجاهستید : رویدادها
تاریخ: 1389/12/01 نظرات: 0 نظر نمایش: 7380 مرتبه تعداد امتیاز: 6   (Article Rating)
در همایش پدافند غیرعامل در سازه های زیرزمینی عنوان شد:فضاي زيرزمين بايد به عنوان يك فرصت درنظر گرفته شود

در همایش پدافند غیرعامل در سازه های زیرزمینی عنوان شد:فضاي زيرزمين بايد به عنوان يك فرصت درنظر گرفته شود

به گزارش روابط عمومی سازمان قطار شهری اهواز ،سردار دکتر غلامرضا جلالي در همايش پدافند غيرعامل با بيان اينكه نخستين جشنواره پدافند غيرعامل در كشور 22 اسفند برگزار مي‌شود، افزود: در اين جشنواره ظرفيت‌ها و دستاوردهاي هفت ساله اين رشته همچنين ثمره آن كه 70 آيين‌نامه و مصوبه و 200 كتاب علمي در اين حوزه است، ارائه مي‌شود.

 

در همایش پدافند غیرعامل در سازه های زیرزمینی عنوان شد:
فضاي زيرزمين بايد به عنوان يك فرصت درنظر گرفته شود

 

سردار دکتر غلامرضا جلالي در همايش پدافند غيرعامل با بيان اينكه نخستين جشنواره پدافند غيرعامل در كشور 22 اسفند برگزار مي‌شود، افزود: در اين جشنواره ظرفيت‌ها و دستاوردهاي هفت ساله اين رشته همچنين ثمره آن كه 70 آيين‌نامه و مصوبه و 200 كتاب علمي در اين حوزه است، ارائه مي‌شود.
وي ادامه داد: در سازه‌هاي زيرزميني، كاركردهاي عمومي قطارشهري را جابه‌جايي‌بار و مسافر عنوان كرد و افزود: به دليل پيش‌بيني شرايط و حوادث غيرمترقبه و بحران‌ها تلاش مي‌شود ساير كاركردها به مترو اضافه شود.
جلالي اظهار داشت: با توجه به زمان زيادي كه در احداث ساختارهاي زيرزميني صرف مي‌شود، همچنين دشواري ايجاد تغييرات در اين سازه‌ها، ملاحظات پدافند غيرعامل بايد در اين راستا پيش‌بيني و برنامه‌ريزي بلندمدت شود.
وي تصريح كرد: از اين نظر كاركرد مترو چندمنظوره و مي‌تواند شامل فضاهاي خدماتي و زيرزميني باشد از جمله فضاي فروشگاهي، بانك‌ها، مراكز درماني و بخشي از زيرساخت‌ها مانند ديتا و فيبر نوري، آب و برق مي‌تواند از مترو استفاده شود.
رئيس سازمان پدافند غيرعامل اظهار داشت: پدافند غيرعامل از سال 82 پس از فرمان رهبري در حوزه‌هاي مختلف اجرا شد كه بايد در بخش زيادي از مراكز حياتي كشور ايجاد شود.
وي خاطرنشان كرد: با پيگيري‌هاي صورت گرفته در حال حاضر پدافند غيرعامل در شش رشته كارشناسي ارشد دانشجو مي‌پذيرد و تاكنون 500 دانشجو در اين رشته تحصيل مي‌كنند.
به گفته وي، آموزش عمومي پدافندغيرعامل در پنج سطح شامل مديران تا مردم عادي ارائه مي‌شود.
جلالي با اشاره به اينكه پدافند پيش‌بيني آمادگي مقابله با تهديدات و كنترل حوادث در تمام حوزه‌هاي عمومي كشور را شامل مي‌شود، افزود: در پدافند غيرعامل در مترو به دنبال اين هستيم كه كاهش آسيب‌پذيري زيرساخت‌ها در برابر تهديدات، تسهيل مديريت بحران ناشي از جنگ در زيرساخت، تضمين دوام چرخه توليدخدمات ضروري در شرايط جنگ، افزايش پايداري زيرساخت‌ها در برابر تهديدات، توليد بازدارندگي دفاعي در برابر تهديدات انجام گيرد.
وي از جمله انتظارات را از پدافند غیرعامل در مترو، حفظ جان مردم و منابع عمومي در مقابل بحران، تداوم خدمات ترابري مردم در شرايط بحران، پشتيباني از امداد و نجات، كمك و پشتيباني به خدمات، كمك به انتقال آب و برق و حفظ و امنيت جان مردم در عمليات تروريستي عنوان و تصريح كرد: انحصاري كردن مترو صرفا در قالب جابه‌جايي مسافر گناهي نابخشودني است براي كساني كه در حوادث احتمالي آينده به علت كمبود پناهگاه جان مي‌بازند.
جلالي با بيان اينكه فضاي زيرزمين بايد به عنوان يك فرصت درنظر گرفته شود، در مورد الزامات پدافندغيرعامل در مترو توضيح داد: عمق مناسب و ايمني در برابر تهديدات، تامين قابليت اسكان بخشي از جمعيت شهري در شرايط بحران، عدم وابستگي و يا حداقل وابستگي به تاسيسات شهري، تامين نيازهاي مردم براي جمعيت اسكان يافته در شرايط بحران، دارا بودن قدرت مناسب تخليه اضطراري جمعيت در شرايط بحران و داشتن برق و منابع ذخيره آب مستقل از جمله الزامات پدافند غيرعامل در قطارشهري است.
امروز همايش پدافند غيرعامل در سازه‌هاي زيرزميني توسط سازمان قطارشهري اهواز، به عنوان نخستين متروي كشور كه الزامات پدافند غيرعامل را رعايت مي‌كند، برگزار شد.

کد: 77
نویسنده خبر: مدير پرتال
 
تصاویر مرتبط
  • در همایش پدافند غیرعامل در سازه های زیرزمینی عنوان شد:فضاي زيرزمين بايد به عنوان يك فرصت درنظر گرفته شود
امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت

تصویر CAPTCHA
کد نمایش داده شده فوق را در فیلد زیر وارد نمایید.

نويسندگان
گزارش آب و هوا
خطادر حال حاضر امکان نماش آب و هوا وجود ندارد

logo-samandehi